Въздухът в стаята да е влажен, температурата 19-20 градуса
Снимка: Guliver / iStock
Носът на бебето тече. Двете му ноздри са запушени. Секретът става гъст. След това и гърлото се възпалява.
Може температурата да се повиши и да се яви нощна кашлица.
Това горе – долу това е сценарият, с който започва всяко боледуване, без значение на причинителя – вирус или бактерия.
До 6 месеца бебето е под особена закрила. И не боледува. То е защитено от майчините антитела, които получава през бременността и след това с кърмата. Но с напредване на месеците идва етап, когато организмът му трябва сам да се защитава.
До 6 години имунната му система още е в процес на изграждане, незряла е и е изключително уязвима от инфекции.
И в ранна детска възраст то хремясва и получава ринофарингит 7-10 пъти на година.
Няма повод за тревога. Това е начинът имунната система постепенно да се „възпита“, да „порасне“ и съзрее.
Процесът продължава до 6-ата година. След това и ринофарингитите стават по-редки.
Правила при хрема:
1. Промивайте носа. Детето диша предимно през носа. И ако носът е запушен, трябва да се отпуши, а секретите да се махнат. Затова помагат промивките на носа с физиологичен разтвор или с морска вода. Тя размеква секретът и помага за изчистването на носа, като същевременно овлажнява лигавиците.
Как. Добре е да става преди хранене. Сложете детето да легне на една страна. Главата да е леко повдигната на възглавница. Вкарайте наконечникът в ноздрата, която е близо до вас, и впръскайте, като насочите струята хоризонтално. Секретите трябва да излязат през другата ноздра.
След това направете същото като обърнете главата на другата страна. Накрая попийте нослето.
2. Въздухът в стаята не трябва да е сух. Това влошава възпалението на лигавиците.
3. Температурата вкъщи трябва да е 19-20 градуса. Така няма да се налага да завивате прекомерно много детето, особено ако има треска. В помещенията не бива да се пуши. Доказано е, че ако детето е изложено на цигарен дим, това е предпоставка за чести инфекции на горните дихателни пътища.
4. Храната помага в битката с инфекциите. Заложете на храни, които са богати на витамин C, A, E и на желязо.
До 2-годишна възраст за детето е подходящо на първо място да получава адаптирано мляко във всички варианти, а след това и пресни зеленчуци и плодове на всяко ядене.
5. Хигиената е важна. По ръцете на детето полепват всякакви вируси и бактерии, така че го подсещайте да ги мие редовно и старателно.
6. Следете показателите на серумно желязо в кръвта. Ако детето е бледо, отпуснато, и боледува често, говорете с вашия педиатър и направете кръвна картина. Ако страда от анемия, това може да го прави податливо към инфекции.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари